JAK USZYĆ LAMBREKIN LUB ZAZDROSTKĘ?

Witajcie,
nareszcie mam wolną chwilkę, więc dziś pokażę Wam

JAK USZYĆ LAMBREKIN LUB ZAZDROSTKĘ NA OKNO

na przykład taką jak ta:Uwierzcie mi, że jest to bardzo proste, zaznaczam, że pokazuję sposób dla małozaawansowanych w szyciu blogowiczek, a wszystko po to, żeby uzmysłowić Wam, że nie jesteśmy skazane na to, co jest w sklepach, i że można mieć taką dekorację okna, jaka się nam tylko zamarzy. Na szczęście istnieje coś takiego jak Tęczowy Stragan i podobne blogi, gdzie można znaleźć naprawdę fajne tkaniny po okazyjnych cenach, wykorzystać je na zazdrostkę, a z reszty uszyć dodatki, a satysfakcja z wykonanej pracy - bezcenna:). Z resztą , co ja będę sadzić, jesteście kreatywne kobietki, i same wiecie, jak to jest. A więc do dzieła.

Mój lambrekin to "baza" z tkaniny białej bawełnianej, ponieważ zrobię jeszcze na nim haft w pyszne truskawki do nowej kolekcji, ale Wy możecie oczywiście:
-uszyć go z kolorowej tkaniny
-wyhaftować, jeżeli ktoś lubi/umie
-ozdobić decoupage'm
-pomalować?
-ozdobić koralikami
-ozdobić aplikacjami
Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Zwyczajowo w Galerii Dekodom standardowe lambrekiny są szerokości 160cm., (poziom) i wysokości (pion) 40cm. Tunel ma szerokość 3cm. i "falbanka" nad tunelem również 3cm.:

Lambrekiny można obejrzeć tu - klik

z zazdrostki tu - klik

Umownie, u nas w Galerii lambrekiny to dekoracje, które wiesza się na karniszu, na górze okna, dlatego są rozmiarowo większe, a zazdrostki są mniejsze i przeznaczone do przysłonięcia dołu okna, mniej więcej na wysokości 1/3 od dolnej ramy. Poza tym niczym się od siebie nie różnią. Ale do rzeczy:
Aby uszyć lambrekin 154x40cm potrzebujemy:

1. Kawałek materiału o wymiarach 160x47cm:

2. Koronkę dł.160cm.
3. Pół godziny wolnego czasu:)

Zaczynamy:

Do jednego dłuższego boku doszywamy koronkę:

zawijamy materiał na dwa razy "do góry",
na to naszywamy koronkę, będzie to przód lambrekina:
 
Tak powinna wyglądać prawa strona naszego lambrekina:


 a tak lewa:
 Rozkładamy go, zaznaczamy samoznikającym mazakiem, licząc od dołu, kolejno 40cm.,3cm., 3cm.:
zaginamy materiał do tyłu wzdłuż zaznaczenia  i zaprasowujemy, będzie nam później łatwiej szyć.Jak zaprasujemy pierwsze zaznaczenie, podwijamy również tak samo trzecie, zaprasowujemy:


Tak powinno wyglądać podwinięte i zaprasowane zaznaczenie (przypominam, że jest to tył naszego lambrekina. Teraz, czas na podwinięcie boków. Aby boki były estetycznie podwinięte i wyglądały tak:


musimy podwijać je w takiej kolejności:podwijamy bok na razzakładamy górą na razpodwijamy bok na drugi raz:zakładamy górą

Oczywiście, zaprasowujemy. Tak samo postępujemy z drugim bokiem.

Kolej na szycie. Odginamy nasze zaprasowanie do góry ( nie rozginamy podwiniętych boków) i szyjemy boki:Boki podwinięte, teraz czas na zszycie góry naszego lambrekina:
zszywamy wzdłuż zaznaczenia środkowego, potem dolnego:

 
 Dolna "dziura" to nasz tunel, w który wkładamy poprzeczkę :
Gotowe!!!Wyprasować i wieszać!!!

 Oczywiście, należy modyfikować wymiary w zależności od tego, jakiej wielkości okno mamy. W galerii standardowo dokładamy do szerokości okna 0,5 tej szerokości, czyli jeżeli okno ma w poziomie szerokość 100cm., to szerokość lambrekina będzie wynosiła 150cm. ( pamiętajcie o dodaniu po 1,5cm. na podwinięcia tam, gdzie to potrzebne.
To co, powodzenia!!!Mam nadzieję,że chociaż trochę moja lekcja się przyda - jeżeli tak, będzie mi miło, jeżeli zostawicie mi komentarz
Pozdrawiam
Bea

Lambrekin
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lambrekin (fr. lambrequin) – dekoracyjny element wyposażenia wnętrz w postaci wąskiego, długiego, prostokątnego pasa tkaniny wyciętego od dołu w "zęby" oraz ozdobionego. Słowo oznacza wycinki z tkaniny, drewna lub blachy wieńczące baldachim, namiot lub framugę okna.

Lambrekiny stosowane były jako krótkie zasłony, firanki nad oknem lub drzwiami, zawieszone na drążku. Również jako obramienie zasłon, baldachimów. Lambrekiny stosowano głównie od XVI do XVIII wieku.

Mianem lambrekinów określa się również ornament ciągły stosowany w barokowej dekoracji architektonicznej, który był wykonywany w drewnie, stiuku lub kamieniu i służył jako ozdoba ołtarzy i ambon.
Źródła:
* Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 86. ISBN 83-85001-89-1.

Zazdrostka
pot. potocznie krótka firanka zasłaniająca połowę lub mniejszą część (zwykle dolną) okna lub oszklonych drzwi

Popularne posty